Рекомендованi eкскурсії та тури
01 Від «напою життя» до орла
02 Дотик на удачу
03 Прогулянка проспектом Свободи
04 Рейками трамваю № 7
05 Шляхами Львівських привидів
06 Маловідомі пам`ятки, польський Львів (Львовом на авто)

Оборонні мури Львова

Свого часу Львів частенько потерпав від зовнішніх ворогів. Саме тому невід’ємною частиною міста були оборонні мури, які були серйозною перешкодою на шляху у загарбників. Всього існувало чотири лінії оборони міста – Високий мур, Низький мур, третя та четверта лінії оборони.

На вул. Підвальній, стоячи біля пам’ятника Івану Федорову можна побачити рештки трьох ліній оборони. Якщо повернутися лицем до Королівського арсеналу то з лівої сторони можна побачити рештки Високого муру, який був першою лінією оборони. Високий мур був збудований з ламаного каменю і оточував всю територію міста. В ньому були дві добре укріплені брами: північна - Краківська та південна - Галицька. Мур починався від костелу домініканів і доходив до сучасної вулиці Арсенальної. До муру був прибудований головний корпус Королівського арсеналу та Міський арсенал, що позаду вас. На проспекті Свободи можна побачити ще одну частину Високого муру з муляжем вежі крамарів.

Тепер поверніться кругом і в 10 метрах лівіше Ви побачите залишки Низького муру, який утворював другу лінію оборони. Перед Вами фрагмент муру з бастеєю. Для захисту міста, виникла необхідність створення фортифікаційних споруд для застосування вогнепальної зброї. Бастея мала два яруси, в нижньому було передбачено дві бійниці для гармат а у верхньому три бійниці для ручної зброї. Бастеї мали відкриту задню частину для вивітрювання диму від гарматних пострілів. Низький мур нараховував 16 однакових бастей і охоплював 2/3 периметру міста. Низький мур почали зводити під час проведення робіт з будівництва Високого муру, а причиною було поширення Європою вогнепальної зброї.

Високий на Низький мури були закладені у XIV столітті та завершені в середині XV століття. Вони формували дві перші лінії оборони міста.

З лівої сторони, через дорогу, на пагорбі Ви бачите Порохову вежу, яка входила до третьої лінії оборони середньовічного Львова як бастея. Третя лінія оборони постала наприкінці XV – на початку XVI століття та оточувала місто паралельно до перших двох оборонних мурів. Вона була сформована на основі більш раннього міського валу та рову.

Четверта лінія оборони постала у другій половині XVII століття через реальну загрозу турецького вторгнення. Вона складалася з масивних артилерійських бастіонів та виконувала завдання з протидії мобільній ворожій артилерії великих калібрів. На жаль, до наших днів жодного матеріального підтвердження існування четвертої лінії оборони не збереглося. Наприкінці 80-х років XX століття для побудови гаражів облвиконкому було знищено останній, повністю збережений, артилерійський бастіон.

З часом потреба в мурах відпала, і їх почали розбирати. Проте, навіть сьогодні ви можете відчути себе у справжньому «місті в мурах». Варто лише пройтися біля частково збережених старих мурів і потрапити у серце середньовічного Львова.

comments powered by HyperComments